Druk płaski jest charakterystyczny dla techniki litografii, offsetu oraz sitodruku. My skupiamy się na najstarszej metodzie, w której matrycą jest kamień litograficzny

Druk wypukły charakterystyczny jest dla techniki drzeworytu, linorytu lub po prostu kolagrafii. Metoda ta daje ogromne możliwości uzyskania niepowtarzalnych efektów, które zależą w głównej mierze od pomysłowości artysty.

Pracownia RAKLA wyposażona jest w szereg narzędzi niezbędnych do pracy każdego grafika warsztatowego. Są to m.n.: wałki, dłuta, stół szlifierski, rysunkowe przybory litograficzne, farby czy artykuły chemiczne.

Druk płaski

Druk wypukły

 

Narzędzia

Pracownia RAKLA

Pracownia Rakla to przestrzeń 65 metrów kwadratowych przystosowana  do  tworzenia  grafik w technice druku płaskiego (litografia, aluminografia). Jej głównym celem jest pielęgnowanie tradycji druku z kamiennych płyt, edukowanie oraz dobra zabawa. Ponadto pracownia wyposażona jest w prasę walcową umożliwiającą tworzenie grafik w metodach druku wypukłego (linoryt, drzeworyt, gipsoryt), oraz wklęsłego (sucha igła, pośrednie techniki bez trawienia).

W pracowni znaleźć można odpowiedniej wielkości stoły, kamienie litograficzne, stół do ich szlifowania, wałki, farby, mały stół podświetlany, odpowiednią chemię czy sztalugi. Wszystko czego trzeba by bez problemu stworzyć swoje własne, niepowtarzalne grafiki i rysunki.

Istnieje możliwość korzystania z pracowni poza warsztatami, na zasadzie miesięcznego abonamentu. Więcej informacji, zasady korzystania i cenę udzielamy mailowo.

Zapraszamy serdecznie!  

Druk wklęsły charakterystyczny dla technik metalowych (akwaforty, akwatinty, suchej igły itp.) Farba dostaje się wówczas w wyżłobione rowki, a następnie pod dużym dociskiem przenosi się na papier.

Druk wklęsły

 

Media Społecznościowe

W kilku słowach o tym co robimy

RAKLA to otwarta pracownia artystyczna, promująca technikę druku litograficznego, miejsce w którym odbywają się różnego rodzaju warsztaty artystyczne oraz kurs rysunku i malarstwa. 

Odkwaszając kamień litograficzny rozcieńczonym kwasem octowym, można spodziewać się niefajnych smug.

Przydatne informacje